سوالات متداول

1جت پرینتر صنعتی چیست؟
به چاپگرهایی گفته میشود که بر روی خطوط تولید و یا دستگاه های بسته بندی نصب می شوند و از طریق پرتاب جوهر بر روی محصول و یا بسته بندی آن با سرعت بالا اطلاعات ثابت یا متغییر همچون تاریخ تولید، تاریخ انقضاء ، قیمت ، سری ساخت، لوگو، علامت استاندارد ، بارکد و غیره را چاپ می کنند. در این چاپگرها هیچ تماسی بین چاپگر و محصول وجود ندارد
2تکنولوژی های مختلف جت پرینترهای صنعتی کدامند؟
C.I.J (continues ink Jet) ،Peizo electric، T.I.J( thermal ink Jet)، Valve Jet
3دستگاه جت پرینترC.I.J )continues ink Jet)
دراین تکنولوژی ذرات باردارشده جوهر پس از انحراف با فشار پمپ و یا هوای فشرده پرتاب می شود. مزایا: سرعت چاپ بسیار بالا ( بین 120 تا 450 متر در دقیقه)، زمان خشک شدن جوهر بسیار پایین می باشد، قابلیت شست و شوی اتوماتیک. معایب: قیمت نسبتا بالا، رزولوشن نسبتا پایین. کاربرد: معمولا در اکثر صنایع میتوان از این تکنولوژی استفاده کرد.
4جت پرینتر Peizo electric
در تکنولوژی Peizo electric که به آن جت پرینتر های High resolution, DOD و بعضا در بازار ایران جت پرینتر های درشت نگار هم گفته میشود، با تحریک پیزو جوهر بر روی محصول پرتاب میشود. مزایا: رزولوشن بالا، قیمت پایین. معایب: زمان خشک شدن جوهر بر روی سطوح غیر جاذب رطوبت بالاست( حدود 15 ثانیه)، فاصله بسیار کم چاپگر تا محصول چاپ بر روی محصولات لبه دار را غیر ممکن می کند، هزینه نگهداری بالایی دارد. کاربرد: بیشتر برای چاپ بر روی کارتن و سطوح جاذب رطوبت توصیه میشود.
5جت پرینتر T.I.J ) thermal ink Jet)
در این دستگاه ها جوهر درون کارتریج با حرارت بالا تبدیل به حباب شده و در اثر ترکیدن این حباب های جوهر چاپ انجام میشود. مزایا: رزولوشن بالا، قیمت پایین، هزینه نگهداری پایین. معایب: چاپ بر روی بسیاری از سطوح غیر جاذب ماندگاری ندارد، فاصله بسیار کم چاپگر تا محصول چاپ بر روی سطوح لبه دار را غیر ممکن می سازد، هزینه چاپ بسیار بالا. کاربرد: بیشتر برای واحدهای نیمه صنعتی با تولید کم توصیه میشود.
6جت پرینتر Valve Jet
Valve Jet یا دستگاه های درشت نگار با فشار هوای فشرده اقدام به چاپ میکنند. مزایا: چاپ با ارتفاع بسیار بالا، هزینه چاپ پایین. معایب: رزولوشن پایین. کاربرد: برای چاپ بر روی محصولات با ابعاد بالا و همچنین بسته بندی ثانویه توصیه می گردد.