لیبل


نقش مواد مصرفی مناسب در مجموعه ها به حدی است که در برخی موارد علاوه بر شاخصهای کیفیت و قیمت ، حتی ممکن است به مختل شدن امور جاری یک شرکت منجر شود. به همین دلیل انتخاب یک تأمین کننده که مشاوره تخصصی در چگونگی به کارگیری این مواد را به عنوان رسالت اصلی خود قرار داده ، به عنوان یک اصل مهم مطرح می شود.

توانایی یک تأمین کننده از نظر ارائه طیف متنوع و وسیعی از ملزومات مصرفی و نیز تحویل به موقع آنها ، به عنوان دو مشخصه تعیین کننده دیگر به شمار می رود. چرا که علاوه بر در اختیار قرار دادن انتخابهای گوناگون ، دغدغه مدیران و مسولان مربوطه در راستای تأمین منظم این مواد را نیز برطرف می کند.

انواع لیبللیبل پی وی سی

لیبل های پی وی سی در واقع به کلیه لیبل های مقاوم سفید رنگ پلاستیکی که دربر گیرنده متریال های,Pet, PE, PP است اطلاق می شود و عموماً در دو نوع مات و براق ارائه می گردند و استفاده از آن در مواردی است که احتیاج به مقاومت بیشتری از لیبل کاغذی با ماندگاری چاپ به مراتب بالاتر وجود داشته باشد. برای چاپ روی لیبل PVC از ریبون های وکس رزین ، رزین و یا سوپر رزین استفاده می شود بسته به نوع کاربرد و اهمیت ماندگاری چاپ ، نوع ریبون مشخص می گردد. بدیهی است که ماندگاری چاپ در برابر مواد شیمیایی، حلالها و شرایط محیطی به مراتب بیشتر از لیبل کاغذی و کمتر از لیبل متال می باشد. لیبل پی وی سی به طور میانگین تا 80 درجه سانتیگراد حرارت را تحمل می کند لذا در صنایع مختلف از جمله لوازم خانگی ، صنعت خودرو، صنایع شیمیایی، داروسازی و . . . کاربرد دارد.


لیبل کاغذی

لیبل کاغذی متداولترین و پر مصرف ترین نوع برچسب می باشد و همانگونه که از نامش مشخص است، جنسی از کاغذ داشته و با ضخامت، رویه (گلاسه ، نیمه گلاسه ART و مات) و گرماژهای متفاوت قابل ارائه می باشد. سهولت در استفاده و قیمت مناسب ، موجب استفاده وسیع آن درصنایع مختلف بسته بندی از قبیل موارد غذایی ، پوشاک و نساجی، شرکتهای پست، صنعت فروشگاهی ، لوازم خانگی و ... شده است. با توجه به ماهیت و کاربرد این نوع لیبل ، برای چاپ روی آن از ریبون وکس و وکس رزین استفاده می شود.

لیبل متالاین نوع برچسب را می توان یکی از مقاوم ترین لیبل ها نامید که از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده و بهترین نوع آن که عموماً تولید شرکتهای مطرح Rollcover ایتالیا، UPM فنلاند و Fasson آمریکا می باشد که تا 220 درجه حرارت غیر مستقیم را تحمل می کند. از دیگر ویژگیهای کم نظیر آن می توان به مقاومت چاپ در برابر انواع حلالها از قبیل الکل و هگزان اشاره نمود. با توجه به اهمیت ماندگاری چاپ بر روی این نوع لیبل ، اصولاً می بایست از ریبون های مقاوم رزین و سوپر رزین استفاده نمود . طیف وسیعی از صنایع از قبیل خودرو سازی ، نورد و فولاد ، صنایع شیمیایی ، لوازم خانگی ، جهت برچسب مشخصه محصول و ردیابی آن از این نوع لیبل استفاده می کنند.

لیبل اموال،خرد شونده، گچیلیبل اموال یا برچسب خردشونده (Asset Label) که در برخی موارد به آن لیبل امنیتی هم اطلاق می شود همانگونه که از نامش مشخص است برای مصارف امنیتی و یا کاربردهایی به کار می رود که نیاز است در صورت برداشتن لیبل ، برچسب مربوطه سالم نماند. در حال حاضر لیبل اموال Asset Label در متریالهای مختلفی وجود دارد که از جمله می توان به برچسب هایی از جنس شبرنگ، گچی، لایه شونده و . . . اشاره کرد.یکی از کمپانی های مطرح در زمینه تولید لیبل اموال یا گچی (Security) شرکت رول کاور (Roll Cover) ایتالیا است. چسبندگی بسیار بالا و جنس خاص این برچسب باعث می گردد تا پس از چسباندن روی یک سطح به سختی و با خرد شدن بتوان آن را جدا کرد. برای چاپ روی لیبل اموال از ریبون رزین و یا سوپر رزین استفاده می شود. در صورت استفاده از ریبون با کیفیت ، این لیبل در برابر حلالهایی از قبیل الکل، بنزین و سایر مواد شوینده مقاوم است.

لیبل وُید، برچسب گارانتیلیبل وید (Void) نوعی لیبل خاص است که عموما" برای مصارف امنیتی به کار می رود. به عنوان مثال وقتی در صدد باشیم تا بسته بندی کالا و یا خود محصول را پلمپ نماییم و از باز شدن آن مطمئن شویم ، بهترین گزینه استفاده از لیبل وید (Void) است. خاصیت این نوع برچسب به گونه ای است که پس از جدا شدن آن از شکل اصلی خود خارج می شود و به طور مشهود این مورد مشخص است. لیبل وید در انواع مختلف شیشه ای ، نقره ای و یا رنگی(جنس پلاستیکی) می باشد. لیبل وید به دو گونه عمل می کند ، یا پس از جدا شدن آن علامت وید(Void) و یا اشکال دیگر (به طور عمده شکل شطرنجی) به صورت جای خالی روی لیبل مشخص می شود و یا علاوه بر این حالت اثر علامت Void و یا شکلهای دیگر را روی کالا باقی می گذارد. برای چاپ روی لیبل وید از ریبون رزین (Resin) و یا وکس رزین(Wax/Resin) استفاده می شود.