ریبون
ریبون های چاپ بارکد و تکست از مشتقات نفتی میباشند و در بسیاری از صنایع خدمات و تولیدی جهت چاپ به روی انواع لیبل ها استفاده میشوند و گرما و حرارتی که از طریق هد به Ribbon منتقل شده باعث انتقال اطلاعات نرم افزار چاپگر بر انواع لیبلها ، برچسب و فیش فروشگاهی خواهند شد . این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که ریبون نقش به سزایی در بالا بردن طول عمر مفید هد بر جای خواهد گذاشت و نقش مهمی در کنار عملکرد دستگاه های بارکد خوان دارد . بنابراین مقتضی است نسبت به انتخاب آن با کیفیتی مناسب نهایت دقت را مبذول داشت . باید در نظر داشت که این محصولات در سه دسته مقاوم – نیمه مقاوم و با مقاومت بالا تولید میشوند.

ریبون وکس

ریبون وکس Wax Ribbon یک نوع از ریبون های رایج و پر کاربرد است ریبون وکس در تکنولوژی چاپ حرارتی انتقالی استفاده می شود. عمده استفاده ریبون وکس Wax Ribbon برای برچسبهایی با جنس کاغذ است . همانطور که می دانیم لیبلهای کاغذی در بسیاری از صنایع جهت بسته بندی (روی کارتن، بسته یا پالت) استفاده می شوند.دراین کاربردها می بایست از ریبون وکس جهت چاپ استفاده نمود. یکی دیگر از ویژگیهای این ریبون قیمت مناسب و اقتصادی در مقایسه با سایر ریبون ها است . از طرفی ریبون وکس مقاومت و ماندگاری چاپ بالایی در شرایط محیطی صنعتی و یا رطوبتی را ندارد و چنانچه ماندگاری چاپ بالایی مورد نیاز باشد از ریبونهای دیگر به غیر از وکس (از جمله ریبون وکس رزین و یا رزین ) می بایست استفاده کرد. البته کیفیت چاپ ریبون وکس روی لیبل کاغذی بسیار بالا است و در هنگام چاپ به حرارت کمتری جهت اثر گذاری روی لیبل نیاز دارند.

ریبون رزین

ریبون رزین Resin Ribbon جزو مقاوم ترین انواع ریبون از لحاظ ماندگاری چاپ بر روی لیبل های مختلف می باشد. همچنین ریبون رزین برای اثر گذاری روی چسب نیاز به حرارت بیشتر هد دستگاه لیبل پرینتر را دارد, ریبون رزین روی طیف وسیعی از لیبل ها اعم از پلی پروپیلن ، pvc ، متال ،خرد شونده، ترانسپارنت یا شفاف چاپ با کیفیت و مقاومی را دارد, در شرایطی که نوع و جنس برچسب نیز کیفیت خوبی داشته باشد ماندگاری چاپ هنگام استفاده از ریبون رزین حتی در برابر حلالهایی از قبیل الکل و یا بنزین نیز مقاوم است, البته طبیعی است که قیمت ریبونهای رزین به مراتب بالاتر از ریبونهای وکس و یا وکس رزین است, کمپانی های مطرح که ریبون رزین را تولید می کنند عبارتند از imak، Amor، Richo که جزو برترین ارایه دهنده های ریبون در دنیا می باشند, باید توجه داشت چنانچه نیاز به ماندگاری های چاپ بلند مدت در شرایط محیطی خاص و یا وجود انواع حلالها باشد به غیر از ریبون رزین گزینه دیگری تحت عنوان سوپر رزین وجود دارد.

ریبون وکس رزین

ریبون وکس رزین Wax Resin Ribbon یکی دیگر از انواع ریبون هایی است که در مجموعه هایی که از لیبل پرینتر جهت چاپ برچسب استفاده می کنند، کاربرد دارد, ریبون وکس رزین به دلیل داشتن درصد رزین بیشتر در این ریبون، ماندگاری چاپ به مراتب بالاتری از ریبون وکس دارد. ریبون وکس رزین برای لیبل هایی که از جنس پلی پروپیلن هستند مناسب می باشد. البته این بدان معنا نیست که در لیبل های کاغذی نمی توان از این ریبون استفاده کرد. چنانچه مجموعه ای از لیبل کاغذی استفاده نماید و نیاز داشته باشد تا بدون تغییر دادن برچسب خود ماندگاری چاپ بالاتری داشته باشد، مناسب ترین گزینه ریبون وکس رزین می باشد. باید در نظر داشت هرچه درصد رزین در ریبون بیشتر باشد می بایست حرارت هد دستگاه لیبل پرینتر بالاتر باشد و این مورد برای ریبون وکس رزین نیز صادق است. به طور کلی می توان اینگونه عنوان کرد که ریبون وکس رزین ، جنسی فی ما بین ریبون وکس و رزین است و بنابراین پاسخگوی نیاز مجموعه هایی است که ماندگاری چاپ نیاز دارند ولی نه در حد بسیار بالا.